راهنمای IAQ یا کیفیت هوای داخل ساختمان

راهنمای IAQ یا کیفیت هوای داخل ساختمان

IAQ یا کیفیت هوای داخل ساختمان، به کیفیت هوایی که در داخل و اطراف ساختمان‌ها و سازه‌ها وجود دارد، اشاره می‌کند. این موضوع زمان بحث درباره سلامت ساکنان فضای داخلی ساختمان و کیفیت هوای داخل ساختمان‌های مسکونی، اداری و همچنین راحتی آنها مطرح می‌شود. اهمیت کیفیت هوای سالن‌های صنعتی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. بنابراین، در سیستم گرمایش سالن‌های صنعتی، تهویه مطبوع نیز باید در نظر باشد تا کیفیت هوای داخل سالن صنعتی حفظ شود.

در این مقاله تصفیه دود پاک زیست (شادتکس) به بررسی مفهوم کلیدی IAQ می‌پردازیم تا آلودگی هوای داخل ساختمان و سلامت ساکنان را بیشتر درک کنیم.

علل اولیه مشکلات کیفیت هوای داخل ساختمان (IAQ)

منابع آلودگی خانه که همان گازها یا ذرات را در هوا آزاد می‌کنند، علت اصلی همه مشکلات کیفیت هوای داخل خانه به شمار می‌روند. تهویه ناکافی می‌تواند با وارد نکردن هوای تازه در فضای باز برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای از منابع داخلی و با حمل نکردن آلاینده‌های هوای داخل به خارج از منطقه، سطح آلاینده‌های داخل خانه را افزایش دهد. برای درک بهتر این مسئله می‌توانید از کتاب کیفیت هوای داخل (IAQ) هم استفاده کنید. اما به طور کلی سطوح بالای دما و رطوبت نیز می‌تواند غلظت برخی از آلاینده‌ها را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: رفع آلودگی هوای داخل ساختمان + دلایل

منابع زیادی برای آلودگی هوای داخل خانه وجود دارد. این دلایل مهم می‌تواند شامل تمام موارد زیر باشد:

 • وسایل احتراق سوخت رسان
 • محصولات تنباکو
 • مصالح ساختمانی و اثاثیه به گونه‌ای متنوع مانند خراب شدن عایق حاوی آزبست. کف‌پوش، اثاثیه یا فرش تازه نصب شده. مبلمان یا کابینت ساخته شده با محصولات چوبی فشرده

همچنین در IAQ یا کیفیت هوای داخل ساختمان محصولاتی که برای تمیز کردن و نگهداری خانه، مراقبت شخصی یا سرگرمی‌ها استفاده می‌شوند هم دخیل هستند. سیستم‌های گرمایش و سرمایش مرکزی و دستگاه‌های مرطوب کننده با رطوبت بیش از حد نیز می‌توانند دلیل بعدی باشند.

زمان تحقیق در مورد هوای خانه، منابع بیرونی مانند رادون، آفت‌کش‌ها و آلودگی هوای فضای باز را هم مد نظر داشته باشید.

اهمیت کیفیت هوای داخل خانه و رفع منابع آلودگی

اهمیت نسبی هر منبع منفرد بستگی به میزان انتشار آلاینده معین و میزان خطرناک بودن آن دارد. در برخی موارد، عللی مانند قدمت منبع و نگهداری صحیح آنها هم مهم هستند. برای نمونه، یک اجاق گاز که به درستی تنظیم نشده، می‌تواند به مقدار قابل توجهی مونو کسید کربن را نسبت به اجاق گازی که به درستی تنظیم شده، منتشر نماید. به همین خاطر باید بالاترین شاخص الودگی هوا منزل را مد نظر داشته باشید تا از این وضعیت جلوگیری کنید.

برخی از منابع مانند مصالح ساختمانی، مبلمان و محصولاتی مانند خوشبو کننده هوا، می‌توانند آلاینده‌ها را کم و بیش به طور مداوم آزاد کنند. منابع دیگر، مربوط به فعالیت‌هایی مانند تمیز کردن، سیگار کشیدن، انجام برخی سرگرمی‌ها یا تغییر دکوراسیون است که به طور متناوب آلاینده‌ها را آزاد می‌کنند. وسایلی که تهویه نشده یا بد کار می‌کنند یا محصولاتی که به درستی استفاده نمی‌شوند هم می‌توانند سطوح بالاتر و گاه خطرناکی از آلاینده‌ها را در داخل خانه آزاد کنند.

زمان بررسی شماره شاخص آلودگی هوا به یاد بسپارید که غلظت آلاینده‌ها می‌تواند پس از انجام برخی فعالیت‌ها برای مدت طولانی در هوا باقی بماند. برای اینکه درباره IAQ یا کیفیت هوای داخل ساختمان، آلاینده‌های هوای داخل خانه و منابع آن بیشتر بدانید، خوب است نگاهی به لیست زیر داشته باشید:

 • آزبست
 • آلاینده‌های بیولوژیکی
 • مونوکسید کربن (CO)
 • فرمالدئید/محصولات چوبی فشرده
 • سرب (Pb)
 • دی اکسید نیتروژن (NO2)
 • آفت‌کش‌ها
 • رادون (Rn)
 • ذرات داخل ساختمان
 • دود دست دوم / دود تنباکو محیطی
 • اجاق گاز و بخاری
 • شومینه و دودکش
 • ترکیبات آلی فرار (VOCs)

روش‌های حل مشکلات کیفیت داخل ساختمان

با توجه به اینکه شاخص آلودگی هوا 500 یعنی وضعیت بد، بهبود کیفیت هوای داخل خانه مسئله مهمی است. این امر گاهی اوقات می‌تواند به افزایش کارایی سیستم‌های گرمایشی، تهویه مطبوع ساختمان و کاهش مصرف انرژی کمک کند. مصرف انرژی این سیستم‌ها تنها یک بخش کوچک از کل مصرف انرژی ساختمان را تشکیل می‌دهد. تلاش برای کاهش هزینه‌های عملکرد با کاهش مقدار تهویه، باید با احترام به شکایات کارکنان و اثرات منفی بر بهره‌وری و حضور آنها انجام شود تا اقتصادی باشد.

هرگونه شکایتی باید رسیدگی شود. بسیاری از مشکلات کیفیت هوای داخل به راحتی و با هزینه کم قابل اصلاح هستند. اما جمع‌آوری اطلاعات مربوط به یک مشکل خاص و پیدا کردن راه حل‌های آن نیازمند تخصص‌های مختلف است.

یک تغییر کوچک ممکن است به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به کیفیت هوای داخل اثر بگذارد. به‌ عنوان مثال، جابه‌جایی دیوارهای داخلی، خرید تجهیزات جدید یا تغییر در بخش غذایی منازل و ادارات می‌تواند بر کیفیت هوای داخل تأثیرگذار باشد.

ارتباط پایدار بین مدیران و ساکنان و تعیین مسئولیت‌های آنها، یکی از عوامل اساسی در مدیریت کیفیت هوای داخل است. ضمن ما خرید تصفیه هوای اماکن مسکونی و عمومی را هم به شما پیشنهاد می‌کنیم. IAQ یا کیفیت هوای داخل ساختمان با داشتن چنین تجهیزات تضمین خواهد شد.

کلام آخر

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، کیفیت پایین هوای خانه باعث مرگ حدود 3.8 میلیون نفر در سال می‌شود. این آمار از تحقیقات انجام شده در حوزه آلرژی، آسم و ایمونولوژی به دست آمده و گفته شده نزدیک به 50٪ از بیماری‌ها به دلیل کیفیت پایین هوای داخل خانه‌ها ایجاد می‌شوند. اثرات طولانی‌ مدت شامل سرطان، بیماری‌های قلبی و مشکلات تنفسی می‌شود، در حالی که اثرات کوتاه ‌مدت ممکن است شامل سردرد، خستگی، سرگیجه، سوزش در بینی و گلو و غیره باشد.

مطالعات نشان می‌دهد که با بهبود وضعیت و افزایش کیفیت هوای خانه، بهره‌وری تا 10٪ افزایش می‌یابد. همچنین، با بهبود کیفیت هوا، عمر مفید دستگاه‌های تهویه مطبوع نیز افزایش می‌یابد و از هزینه‌های مربوط به تعمیرات و مصرف برق این دستگاه‌ها کاسته می‌شود. در کنار همه این موارد، کارشناسان تصفیه دود پاک زیست (شادتکس) خرید دستگاه های تصفیه دود را هم به تمامی صنابه پیشنهاد می‌کند تا مسئله کنترل شاخص کیفیت هوا و آلودگی هوا در سطح شهر به خوبی پیش برود.