سیستم HVAC چیست؟ (انواع + نحوه عملکرد)

سیستم HVAC چیست؟ (انواع + نحوه عملکرد)

تهویه مطبوع اصطلاح رایجی است که مردم از آن استفاده می‌کنند و اکثر آنها یک ایده کلی از آنچه که به آن اشاره می‌کند دارند. اما برای استفاده درست از این سیستم مهم است بدانیم سیستم HVAC چیست و چگونه در خانه یا محل کار شما اعمال می‌شود؟ متخصصان تصفیه دود پاک زیست (شادتکس) در این مقاله شما را با نکات مهم و مربوط به این سیستم پرکاربردها آشنا می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه: فن سانتریفیوژ چیست؟

اچ وک چیست؟

برای درک نحوه عملکرد این سیستم، باید بدانیم که Hvac مخفف چیست. HVAC مخفف گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع است و به سیستم‌هایی اطلاق می‌شود که هوای گرم و سرد را در سرتاسر ساختمان‌های مسکونی و تجاری، تنظیم و جابه‌جا می‌کنند. اگرچه در طراحی و ساخت سیستم‌های HVAC ایده‌های زیادی وجود دارد، اما همه آنها به طور مشابه عمل می‌کنند: ورود هوای تازه و استفاده از یک سیستم تهویه مکانیکی برای خنک کردن و گرم کردن تا دمای دلخواه.

همچنین واحدهای HVAC می‌توانند سطوح رطوبت را کنترل کرده و کیفیت هوا را از طریق پاک کننده‌های هوا بهبود بخشند. این پاک کننده‌ها باکتری‌ها، هاگ‌ها و ذرات به اندازه ویروس را جذب می‌کنند. تکنسین تهویه مطبوع که برای ارزیابی پیش از نصب به خانه شما می‌آید به شما کمک می‌کند مشخص کنید کدام سیستم و گزینه‌ها برای شما بهترین هستند.

نحوه کار hvac

طبق گفته انجمن مهندسان گرمایش، تبرید و تهویه مطبوع آمریکا، انواع hvac در ابتدایی‌ترین حالت ممکن هوا را به درون دستگاه منتقل کرده، آن را خنک یا گرم می‌کنند و سپس هوای پاک را به فضای داخلی می‌دمند. این فضا می‌تواند یک اتاق خاص یا کل ساختمان یا سازه (مانند یک خانه، دفتر، مدرسه، فرودگاه یا حتی یک زیردریایی) باشد. یک جزء مجزا از یک سیستم HVAC ممکن است اهداف دوگانه‌ای داشته باشد. به عنوان مثال، خانه شما می‌تواند یک تهویه مطبوع و کوره جداگانه یا یک پمپ حرارتی برای سرمایش و گرمایش داشته باشد.

برای اینکه بدانید سیستم HVAC چیست در نظر داشته باشید که علاوه بر حرکت هوا و پاک کردن آن در فضای داخلی، سیستم‌های HVAC می‌توانند هوا را با کشیدن از طریق فیلترهایی که گرد و غبار، ذرات، هاگ‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها را حذف می‌کنند، بهبود بخشند. مرطوب کننده‌ها و رطوبت گیرهای کل خانه می‌توانند رطوبت را اضافه یا حذف کنند تا نقطه شبنم خانه شما در سطح ایده آل بماند. این امر می‌تواند خانه شما را بدون نیاز به سیستم خنک کننده مجزا، خنک کند.

همه این اجزا به یک ترموستات معمولی یا متصل به اینترنت (هوشمند) متصل می‌شوند. بسته به پیچیدگی سیستم کنترل، ممکن است بتوانید تجهیزات تهویه مطبوع خود را از طریق یک اپلیکیشن برنامه ریزی کنید تا تغییرات کوچکی ایجاد نمایید. ترموستات‌های هوشمند همچنین می‌توانند هزینه‌های کلی گرمایش و سرمایش خانه شما را کاهش دهند؛ زیرا به حفظ دما در محدوده تعیین شده کمک می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه: خطرات خرید دستگاه تصفیه هوا ارزان و بی‌کیفیت

انواع سیستم HVAC چیست؟

در این بخش انواع سیستم‌های HVAC موجود و نحوه عملکرد آنها برای کمک به جستجوی بهتر شما آورده شده است:

سیستم اسپلیت

سیستم اسپلیت (Split Air Conditioner) که به آن سیستم هوای اجباری نیز گفته می‌شود، دارای یک واحد در داخل داخلی و یک واحد خارجی است. این مجموعه می‌تواند شامل یک هواگیر و پمپ حرارتی، یک کوره و تهویه مطبوع یا یک کوره و پمپ حرارتی باشد. اینکه کدام از این پیکربندی‌ها برای شما بهترین است به محل مورد نظر بستگی دارد. به عنوان مثال، راه اندازی کوره و پمپ حرارتی در آب و هوای بسیار سرد بهترین عملکرد را دارد.

سیستم پمپ حرارتی هیبریدی

برای اینکه بدانید این نوع سیستم HVAC چیست، در نظر داشته باشید که سیستم حرارت مرکزی شامل یک پمپ حرارتی الکتریکی است که به همراه یک کوره کار می‌کند. در زمان‌های ملایم‌تر سال مانند بهار و پاییز، پمپ حرارتی خانه را گرم می‌کند. در هوای بسیار سرد که پمپ حرارتی نمی‌تواند به طور مؤثر کار کند، کوره کار را به دست می‌گیرد. این سیستم هیبریدی که به عنوان سیستم دوگانه سوز نیز شناخته می‌شود، باعث صرفه جویی در هزینه‌ها خواهد شد، زیرا هزینه کمتری برای گرم کردن خانه با پمپ حرارتی نسبت به کوره دارد.

پیشنهاد مطالعه: چگونه دود را تصفیه کنیم؟

سیستم مینی اسپلیت بدون کانال

به گفته مؤسسه تهویه مطبوع، گرمایش و تبرید، یک سیستم مینی اسپلیت بدون داکت دارای یک واحد خارجی است که شامل کمپرسور و کندانسور است. یک هواگیر داخلی هم در اتاق نصب شده که هوای خنک شده را مستقیما به داخل اتاق می‌دمد. این نوع سیستم بدون کانال معمولا برای فضاهای کوچک مانند گاراژها و کارگاه‌ها که به سیستم تقسیم سنتی نیاز ندارند، بهترین گزینه است. اما برای کاربردهای کل خانه مناسب نیستند. به طور معمول، این سیستم‌ها به اندازه کافی ساده هستند تا صاحبان خانه بتوانند خودشان آن را نصب کنند.

سیستم مینی اسپلیت کانالی

یک سیستم مینی اسپلیت کانالی از لوله‌ها به جای کانال‌های بزرگ‌تر استفاده می‌کند تا برای انتقال هوا به داخل اتاق توسط کمپرسور و کندانسور در فضای باز مناسب باشد. این راه حل برای خانه‌هایی که فضای زیادی برای کانال کشی سنتی وجود ندارد، بهترین است. مینی اسپلیت‌های کانالی در مقایسه با سیستم‌های مینی اسپلیت بدون داکت، دارای مزیت گردش هوای بهتر هستند.

اجزای سیستم hvac

پس از اینکه دانستیم سیستم HVAC چیست، مهم است با اجزا یا تجهیزات اساسی یک سیستم HVAC هم آشنا شویم. این اجزا هوای مطبوع را برای تأمین آسایش حرارتی فضا و دستیابی به کیفیت هوای داخلی ارائه می‌کنند.

 • پلنوم کنترل هوای بیرون و هوای مخلوط
 • فیلتر هوا
 • فن تأمین هوا
 • فن‌های اگزوز و یک خروجی هوا
 • ورودی هوای بیرون
 • مجاری
 • دستگاه‌های ترمینال
 • سیستم هوای برگشت
 • کویل‌های گرمایش و سرمایش
 • واحد گرمایش یا سرمایش مستقل
 • برج خنک کننده
 • دیگ بخار
 • کنترل کننده
 • خنک کننده آبی
 • تجهیزات رطوبت‌گیر

پیشنهاد مطالعه: رفع آلودگی هوای داخل ساختمان

جمع بندی مبحث سیستم HVAC چیست

در مجموع، سیستم‌های گرمایش و تهویه مطبوع (HVAC) فضاهای داخلی را در زمستان گرم و در تابستان خنک می‌کنند. علاوه بر تهویه مطبوع، HVAC شامل سیستم‌های ترکیبی مانند پمپ‌های حرارتی و تجهیزات با کیفیت است تا هوای داخلی را تصفیه کند. همچنین شامل سیستم‌های کنترل و ترموستات‌های هوشمند است که به کارکرد بهتر آن کمک می‌کنند.