آشنایی با دستگاه مکنده دود لحیم کاری

آشنایی با دستگاه مکنده دود لحیم کاری

دستگاه مکنده دود لحیم کاری، یک ابزار بسیار مهم و حیاتی در صنعت لحیم کاری است که برای اتصال قطعات الکترونیکی و فلزات به کار می‌رود. به یاد داشته باشید که همیشه فلز سرب به عنوان یکی از مواد اصلی در لحیم کاری استفاده می‌شود. این فلز به دلیل وفور و پرمصرف بودن در همه بازه‌های زمانی، به عنوان یکی از مهم‌ترین مواد در این صنعت شناخته شده است. اما، در طول زمان متوجه شدیم که فلز سرب از جمله فلزات مضر است و استفاده بیش از حد از آن برای سلامتی بدن خطرناک است. به همین دلیل، سازمان بهداشت جهانی پس از چند سال، استفاده از سرب را ممنوع کرد. این تصمیم باعث شد که بسیاری از افراد به جای سرب، از آلیاژهای جایگزین استفاده کنند.

اما در نهایت ما هنوز با دود حاصل از لحیم کاری روبرو هستیم و باید برای مهار آن از دستگاه مناسبی استفاده کنیم. به همین دلیل در ادامه شما را با ویژگی‌ها و اهمیت خرید این نوع تجهیزات آشنا می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: نحوه ساخت مکنده دود لحیم کاری

خطرات لحیم کاری برای بدن

ما از لحیم کاری برای اتصال قطعات مختلفی استفاده می‌کنیم. با توجه به کاربردی بودن این مسئله نمی‌توان آن را به طور کامل مضر و غیر قابل استفاده دانست. اما مهم است که با مضرات این فعالیت هم آشنا شویم. در نظر داشته باشید که آلیاژ سرب، یکی از مواد شیمیایی خطرناک است که توسط سازمان بهداشت جهانی در رده اول قرار داده شده است. این فلز در حالت گرد و غبار و دود، اثرات سمی را دارد و تقریبا بر تمام اعضا و ارگان‌های بدن تأثیر می‌گذارد.

این ماده هنگام استفاده در فرآیند لحیم کاری (در زمان تبدیل شدن به دود)، اثرات سمی را به جای می‌گذارد. به همین دلیل است که خرید مکنده دود لحیم کاری یکی از توصیه‌های مهم ما به شما است. فراموش نکنید که سیستم عصبی انسان بیشترین آسیب را از استنشاق سرب به دست می‌آورد. جذب سرب علاوه بر استنشاق، از طریق گوارش نیز اتفاق می‌افتد. کمبود موادی مانند آهن و کلسیم در بدن، باعث افزایش جذب سرب از طریق سیستم گوارشی می‌شود.

در کل، خطرات سرب برای بدن شامل آسم‌های آلرژیک، حساسیت‌های پوستی، برونشیت‌های مزمن، درد قفسه سینه، سرگیجه، سردرد، مشکلات بویایی، مشکلات بینایی و حالت تهوع می‌شود. ضرورت استفاده از جایگزین‌های سرب در فرآیند لحیم کاری ضروری است تا به سلامتی افراد و محیط زیست تأثیر مثبتی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: ضرورت خرید دستگاه تصفیه دود قلع برای محیط کار

راه حل این مسئله چیست؟

بی شک دور ماندن از خطرات بهتر از درمان اثرات آنهاست. به همین دلیل استفاده از انواع مکنده‌های دود لحیم کاری بهترین راه حلی است که می‌توانیم در نظر بگیریم. برای نمونه اگر خرید مکنده دود 2UUL را در نظر داشته باشید، هنگام انجام کارهای تعمیراتی مانند لحیم کاری، دودی تولید می‌شود که استنشاق آن برای سلامتی انسان مضر است. برای تصفیه هوای محیط کار، از یک دستگاه مکنده استفاده می‌شود که قادر است دود را جذب کند و با انجام فیلتراسیون، هوا را تصفیه کند. این دستگاه اندازه کوچکی دارد و فضای کمی را اشغال می‌کند، بنابراین میز کار را شلوغ نمی‌کند.

دستگاه مکنده به سادگی دود تولید شده از لحیم کاری را جذب می‌کند و دارای یک فیلتر سه مرحله‌ای است. لایه‌های فیلتر این دستگاه به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در لایه اول، مواد با چگالی PM50 را فیلتر کرده و در لایه دوم، گرد و غبار را حبس می‌کند. در لایه سوم هم می‌تواند گازهای مضر و سمی جذب و فیلتر نماید.

با این روش فیلتراسیون، هوا به طور کامل تصفیه می‌شود و نگرانی‌ در مورد سلامتی تکنسین وجود ندارد. مکش دستگاه مکنده دود لحیم کاری قابل تنظیم و شدت آن قابل کنترل است. همچنین، لوله این دستگاه انعطاف پذیر است و می‌توانید آن را به میزان دلخواه خود کم و زیاد کنید.

نکات خرید مکنده دود لحیم کاری

زمان خرید دستگاه‌های مکنده دود لیزر و لحیم کاری، به نکات زیر دقت کنید:

1. مدل: انتخاب مدل مناسب برای نیازهای شما بسیار مهم است. بررسی و مقایسه مدل‌های مختلف با توجه به ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن‌ها، به شما کمک می‌کند تا دستگاهی را انتخاب کنید که بهترین عملکرد را در لحیم کاری داشته باشد.

2. ولتاژ: بررسی ولتاژ مورد نیاز دستگاه مکنده دود در لحیم کاری اهمیت دارد. مطمئن شوید که دستگاهی را انتخاب کنید که با ولتاژ مناسب ساخته شده باشد و به راحتی قابل استفاده باشد.

3. قدرت: قدرت دستگاه مکنده دود نقش مهمی در عملکرد آن ایفا می‌کند. بررسی قدرت دستگاه و مطابقت آن با نیازهای شما، به شما کمک می‌کند تا دستگاهی با کارایی بالا را انتخاب کنید.

4. وزن: وزن دستگاه نیز برای راحتی استفاده و حمل و نقل آن اهمیت دارد. انتخاب دستگاهی با وزن مناسب، به شما امکان استفاده آسان و راحت را می‌دهد.

5. اندازه لوله: بررسی اندازه لوله دستگاه نیز مهم است. مطمئن شوید که لوله دستگاه برای لحیم کاری شما مناسب است و به راحتی قابل استفاده است.

6. ابعاد: ابعاد دستگاه نیز برای استفاده در فضای محدود مهم است. مطمئن شوید که ابعاد دستگاه با فضای مورد نیاز شما سازگار است و به راحتی قابل استفاده و نگهداری است.

بیشتر بخوانید: هواکش لحیم کاری و هود لحیم کاری

چرا استفاده از مکنده دود لحیم کاری را پیشنهاد می‌کنیم؟

ما در تصفیه دود پاک زیست (شادتکس) سیاست‌هایی را در نظر داریم تا با تولید و ساخت دستگاه‌های تصفیه دود و بو (مانند مکنده دود لحیم کاری) به سلامت محیط زیست کمک کنیم. گروه تولیدی و تیم متخصص ما با بهره‌گیری از آخرین دستاوردها و تکنولوژی روز دنیا، به حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی هوا کمک می‌کند. علاوه بر این، با ارائه خدمات پس از فروش مناسب به مشتریان، تلاش می‌کنیم تا اعتماد و آرامش را در آنها ایجاد کرده و به رضایت مشتری اهمیت بدهیم.

فارغ از خرید یک محصول، آنچه اهمیت دارد سلامت انسان است. با توجه به ضررهایی که استفاده از مواد لحیم کاری برای بدن دارد، تهیه چنین دستگاهی بسیار مفید است. در این میان مهم‌ترین فایده آن دور ماندن ما از دودهای خطرناک و حفظ سلامت محیط کاری خواهد بود. در نتیجه، استفاده از محصولات این گروه تولیدی صنعتی به منظور کاهش آلودگی هوا و حفظ محیط زیست، می‌تواند گام موثری در حفظ بهداشت محیط کار باشد.

سوالات متداول

  • خرید مکنده دود چه اهمیتی دارد؟

تضمین سلامتی پرسنل مهم‌ترین دلیل خرید دستگاه مکنده دود مناسب لحیم کاری است.

  • قیمت مکنده دود مناسب برای دود لحیم کاری چقدر است؟

برای بررسی قیمت و خرید مکنده دود لحیم کاری باید مدل مورد نظر را انتخاب کنید. ضمنا اعتبار برند ارائه دهنده دستگاه هم بر قیمت آن تاثیر دارد.

  • دستگاه مکنده دود مناسب لحیم کاری چیست؟

ساخت مکنده دود لحیم کاری برای حذف مضرات سرب ناشی از دود لحیم مورد نظر است. در نتیجه این دستگاه برای تسهیل روند لحیم کاری پیشنهاد می‌شود.